Çocuklarda-Geniz-Eti

Burun arkasındaki bademcik dokusuna geniz eti denir. Çocuklarda bağışıklık sisteminin bir parçasıdır. Üç yaşından sonra belirginleşmeye başlar ve ergenliğe kadar küçülür. Geniz eti, bazı çocuklarda bademcik dokusuyla beraber ileri derece büyüme gösterir ve burnu arkadan tıkar. Burundan nefes alamama, ağız solunumu yapma, horlama, kulak sorunları hatta apneye yol açabilir. Çocukluk çağında başlayıp zamanında tedavi edilmeyen geniz eti problemi, ileriki dönemlerde estetik sıkıntılara yol açar. Çünkü sürekli ağız yoluyla nefes alma, çene kemikleri ve yüz kemiklerinin normal gelişimini olumsuz etkiler ve yüz gelişimi bozulur. Çocuğun 2-3 yıl dahi bu soruna maruz kalması, bu problemlerin yaşanması için yeterlidir. Geniz eti ne kadar büyükse ön üst çenede, yüzde uzama, elmacık kemiklerinde çöküklük, gözaltı torbaları, damakta derinleşme / kubbeleşme, üst dişlerde uzama ve benzer şekilde oklüzyon problemlerine sebep olma riski o kadar yüksektir.

Geniz Eti Büyümesinin Sonuçları 

Geniz eti sadece yüz gelişimini değil, işitmeyi ve hatta dil gelişimini de olumsuz etkiler. Kulaklar uzun süreli bu soruna maruz kaldığında işitme kaybına bağlı dil gelişim problemi başlar. Geniz etinin yarattığı apne sebebiyle genel gelişim problemi de görülür. Çocukta geniz eti sorunu varsa 3 yaşını geçtikten sonra tedavisi hemen planlanmalıdır. En konforlusu 4 yaşından itibaren yapılacak tedavidir. 4 ila 8 yaş arası en ideal zamandır. Bu nedenle çocuk, problem fark edildiği andan itibaren takip edilmelidir. Kısacası geniz eti, çocukluk çağında mutlaka tedavi edilmesi gereken bir rahatsızlıktır. Sanıldığı gibi erişkinlikte geniz eti problemi olmaz. Erişkinlikteki sorun konkadır. Klasik immünoloji geleneği, bir dönem geniz eti ve bademcik dokusunu vücudun koruma kalkanı olarak görür ve aldırılmasına karşı çıkardı. Ancak yeni çalışmalar gösterdi ki belli bir yaştan sonra, sorun yaratan her iki yapının da cerrahi olarak çıkarılması daha sağlıklı. Çünkü vücutta yüzü şekillendiren en önemli eleman hava. Burundan nefes alındığında sinüsler büyür, elmacık kemikleri ortaya çıkar ve çene kemiği belirginleşir. Bu nedenlerle ağız solunumu, yüz anatomisini olumsuz etkiler.

Geniz eti ameliyatında en başarılı sonuç endoskopik yöntemlerle alınır. Endoskopi aletleri cerraha hem sorunlu alanı görme hem de aynı anda müdahale etme şansı sunar. Ağız içinden yapılan klasik ameliyatlara göre en önemli avantajı budur. Kanamaların kontrolü de daha kolaylaşır. Operasyon yaklaşık 20 dakika sürer ve genel anestezi altında yapılır. Bir hafta içinde iyileşme tamamlanır, çocuk işlemden hemen sonra rahatlar. Klasik küretaj yöntemde doktor bölgeyi tam göremez, bu nedenle deşikayetlerin tam giderilememesi söz konusu olabilir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir