Dil-Ve-Konuşma

Gecikmiş Konuşma

Çocuğun yaşından beklenenin gerisinde dil gelişimi göstermesidir. Bu durumda öncelikle çocuğun dil düzeyinin ne olduğu standart testler ile belirlenir. Sadece dil gelişimi değil diğer tüm alanlardaki gelişimi değerlendirilir çünkü çocukta dil ve konuşma gelişimini diğer gelişim alanlarından ayırmak mümkün değildir. 

Gecikmiş konuşma bazen aileye verilecek birkaç basit öneri ile çözülebilirken bazen daha önemli problemlerin belirtisi olabilir. Gecikmiş konuşmanın sebebine yönelik değerlendirme yapılır ve gerekli durumlarda KBB, nöroloji, psikiyatri değerlendirmesine yönlendirilir. Değerlendirmeler sonucunda terapi programına başlanır. 

Artikülasyon Bozuklukları/Fonolojik Bozukluklar

 Konuşma seslerinin hatalı ya da eksik üretilmesidir. Bir ses yerine başka bir ses kullanma, örneğin, “gel” yerine “del” gibi. Tüm konuşma seslerin doğru üretilmeleri için belirli yaş aralıkları vardır. Hangi durumlarda terapi gerektiği değerlendirme sonucunda belirlenir.

Akciğerlerden gelen hava gırtlaktan geçtikten sonra, ağız ve burun boşluğundan geçerken her insana özgü ayrı özellikler kazanır ve dil, dudak, çene, damak, dişler gibi yapıların hareketi ile şekillenerek konuşmada kullandığımız seslere dönüşürler. 

Konuşma seslerinin şekillenmesinde görev alan artikülatör dediğimiz yapılar yanlış pozisyonlara girdiklerinde hatalı ses üretimi oluşur. Yarık damak-dudak, işitme kaybı, Downsendromu gibi yapısal ya da duyusal bozukluklarla birlikte görülür. Bir yapısal ya da duyusal bozukluğun olmadığı durumlarda genellikle sebebi yanlış öğrenmedir. 

İşitme Kaybına Bağlı Konuşma ve Dil Bozuklukları

İşitme kayıplarının rehabilitasyonu programı içinde, doğru işitme cihazı ya da işitme implantları uygulnmasından sorma konuşma ve dil gelişimi çalışmalarını içerir. Bireysel eğitim programları uygulanır. Aile eğitimi bu programın önemli bir parçasıdır.

Nörolojik Konuşma Bozuklukları

  • Afazi Terapisi

Ses Tedavi Seçenekleri hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir