Kadınlarda Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Neden Gereklidir?

Kadınlar doğası gereği ince seslidirler. Fakat kadınlarda da daha ince sesliler mevcuttur. Daha ince ses kadınları çocuksu gösterir. Bu durum kadınsı bir havadan çok, kadınların bir çocuk gibi algılanmasına sebep olur ve bu durum onların sosyal hayatlarını olumsuz etkiler.

Özellikle otoriter bir yaşantı planlayan, sosyal ortamda yarış seven ve daha erkeksi figürler içeren kadınlar daha koyu tonlara ihtiyaç duyar.

Kadının sesinin ince olması, kişinin zayıf ve güçsüz algılanmasına, verdiği imajın bozulmasına yol açar. Tıbbi olarak kadınların ses inceliği durumu aslında iki sebepten meydana gelmektedir. Bunlardan biri ses telinin doğuştan gelen yapısal özellikleridir. Bir diğeri ise ses teline mekanik olarak zarar veren hastalıklardır. Bu durumlar kadınlarda çok ince seslere sebep olabilmektedir.

Kadınlarda Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Kadınlarda ses kalınlaştırma, aynı erkeklerde uygulandığı gibi ses tellerinin gevşetilmesi ve kalınlaştırılmasıyla mümkün kılınır. En sık uygulanan teknikler, ses teli içerisine uygulanan enjeksiyonlardır. Fakat bu teknikler daha çok kullanılan maddenin kalıcılığı ile ilgilidir. Günümüzde henüz kalıcı bir madde bulunmamıştır.

Kadınlarda sesin kalınlaşmasını sağlayan iki kalıcı teknik bulunmaktadır. Bunlar ses tellerini gevşetme yöntemleridir ve bu yöntem dışarıdan ya da lazer olmak üzere iki farklı şekilde uygulanır.

Dışarıdan yapılan teknikte ince ayar söz konusudur ve kişiyle konuşarak yapılan, bir çeşit akord ameliyatıdır.

Lazer ile yapılan ameliyatta ise kişinin sesinin duyulma şansı yoktur. Ameliyatın ardından hasta uyandığında kalın sese kavuşmuş olur. Bu ameliyatta dışarıda herhangi bir kesi yoktur ve tamamen içeride yapılmaktadır.

Her iki ameliyat da kişinin bir hafta sonra rahatça konuşmasını sağlar ve zaman içerisinde ses yerleşir. Kalınlaştırma ameliyatları oldukça etkili ve kalıcıdır.

Bu operasyonlar sesin diğer estetik gruplarından birisidir.

Ses Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir