Kadınsı Erkek Sesi Davudi Olabilir

Prof. Dr. İsmail Koçak, Dünya Ses Günü’nde; çirkin seslerin estetikle çekici hale getirilebileceğini söylüyor. Ses estetiğini daha çok siyasetçiler, öğretmenler ve sanatçılar yaptırıyor

Bir kadının seksiliğini, erkeğin ise gücünü gösteren en önemli silahlardan biri sestir. Davudi sese sahip bir erkek konuştuğunda, çok daha etkili olurken; tiz sesli bir erkek konuşmaya 1-0 yenik başlıyor. Kulak Burun Boğaz Uzmanı Prof. Dr. İsmail Koçak; yıllardır ses estetiği yaparak kişilerin ses tonlarını yeniden yapılandırıyor. Koçak, Dünya Ses Günü’nde, ses estetiğiyle ilgili sorularımızı yanıtladı:

İlki 1911′de Yapılmış

Sese gerçekten estetik yapılabilir mi?

Sese estetik; ütopik bir durum gibi algılanabilir ancak günümüzde cerrahi tekniklerle normal sesler değiştirilebiliyor, hedefe uygun veya yakın sesler elde edilebiliyor. Aslında ses düzeltme cerrahisi çok yeni değil; ilk kez 1911′de yapılmış ancak bu konudaki teknikler çok gelişti.

Psikolojileri Bozuluyor

Ses Estetiğini Genelde Kimler Yaptırıyor Peki?

Ses estetiğini daha çok siyasetçiler, yöneticiler, sesini iyi kullanamadığını düşünen öğretmenler, avukatlar ve sanatçılar yaptırıyor. Yani daha çok sosyal ortamla iç içe olan kişiler tercih ediyor. Başvuranların çoğu seslerinden memnun değil; tarzları ile uyumsuz olduğunu düşünüyorlar. Çevresindekilerin tepkilerini fazla önemsiyorlar. Bu arada, bu meslek gruplarının dışındaki kişiler de ameliyat olabiliyor. Özellikle ince sesli erkekler, seslerini kalınlaştırmak istiyorlar. Bu kişiler; seslerinin ince olması nedeniyle, sosyal ortamlarda zorluk çekiyorlar. Bu durum onları psikolojik olarak etkiliyor. Toplumuzdaki ince sesli erkek oranı; yüzde 15 civarında. Kadınlarda ise ince ses tercih ediliyor çünkü kalın ses, kadının feminen kimliği ile örtüşmüyor. Özellikle telefonla iletişimin yoğun olduğu bir devirde; kadının imajını zedeliyor, çekiciliği yok ediyor. Bu durum özellikle evlenme çağında ve mesleğinin zirvesinde olan kadınlarda problem yaratıyor. Bunun dışında özel örnekler de mevcut. Örneğin; çocuk bekleyen ince sesli bir baba; bebeğine baba tonuyla seslenememekten çekinip ses estetiği yaptırabiliyor.

Ameliyatla İyi Bir Şarkıcı Olunabilir

Ses estetiği; sesi kötü birinin şarkıcı olmasını sağlar mı?

Ses estetiği; kötü sesli kişiyi şarkı söyler hale getiremez. Ancak operasyon sonrasında verilen eğitimle, kişi iyi bir şarkıcı olabilir.

Kalın sesi inceltmek mi, ince sesi kalınlaştırmak mı zor?

Bir ayırım yapamayız. İnce ve kalın ses elde etmek için benzer teknikler kullanılıyor.

Kadınlarda Melodik Ses Çekici Geliyor

Orta yaş grubunda, 300 kişi üzerinde yapılan araştırmanın sonuçları şöyle:

Katılımcıların yüzde 95.7′si sesin güzelliğine veya çirkinliğine inanıyor.

Yüzde 60′ı konuşma sesini normal olarak tanımlarken; yüzde 43′ü güzel, yüzde 7′si çirkin, yüzde 2′si çekici buluyor. Şarkı söyleme söz konusu olduğunda ise; katılımcıların yüzde 35′i sesini normal, yüzde 36′sı güzel, yüzde 52′si çirkin, yüzde 14 ü çekici buluyor.

Katılımcıların yüzde 80′i kadınlarda melodik bir sesi daha çekici buluyor. Kadınların yüzde 80′i, erkeklerin de yüzde 40′ı; nefesli ses özelliklerini daha beğeniyor.

İnsanların yüzde 36′sı seslerinin daha farklı olmasını istiyor.

Botoksla Tınısı Değişiyor

Ses estetiği ameliyatla mı yapılıyor?

Evet, ses estetiğinde iki çeşit ameliyat tekniği uygulanıyor. Ses tellerine doğrudan yapılan işlemler; Botox uygulaması ve dolgulama tekniklerini içeriyor. Bu teknikler ile ses tellerinin kas kontrolü ve kalınlığı değiştirilerek; ses tınısı ve frekansı üzerinde oynanıyor. Bir de ‘larengoplasti’ adlı teknik var. Bu işlemlerde ses tellerinin pozisyonu ve gerginliği değiştirilerek, ses kalitesi istenen şekilde ayarlanıyor.

Ertesi Gün İşe Gidebiliyor

Operasyon ne kadar sürüyor?

Bu işlemler 15 dakika ile iki saat arasında değişiyor. Doğal ses elde edildikten sonra ses terapisiyle tedaviye devam edilebilir.

Hasta ertesi gün işine gidebilir mi?

Evet, hastalar ertesi gün işlerine gidebilir. Ancak ses tellerine doğrudan yapılan müdahalelerde; 7-15 gün arası ses istirahati gerekiyor. Bu nedenle ses kullanımını gerektiren işlerde çalışanların, işlerine bir süre ara vermesi gerekebilir.

Yeni Seslerine Çok Kolay Adapte Oluyorlar

Ses estetiği; sesin incelmesini ve kalınlaşmasını sağlıyor mu?

Ses estetiği; sesin incelik ve kalınlığını değiştirmek üzere planlanmış tekniklerdir. Ancak ek olarak ton değişimi de sağlanabiliyor. Yani tiz sesler davudi bir hale getirilebiliyor. Sahnede veya sosyal ortamda etki yaratması sağlanabiliyor.

Çok ince sesli erkekler mi, yoksa kalın sesli kadınlar mı bu ameliyatı olmak istiyor?

Her iki gruptan da yoğun talep geliyor.

Kişi kendi sesine alışabiliyor mu? Bunun bir süresi var mı?

Kişiler çoğunlukla seslerine kolaylıkla alışabiliyorlar. İstenen bir sonuç elde edildiğinde, kişinin kullanımı ile ses kalitesi daha da oturuyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir