Kalın-Ses-Ne-Demektir?

Sesin kalınlık problemi erkeklerde ve kadınlarda farklıdır. Kadınlarda sesin erkeksi çıkması durumu, sesin kalın olarak algılanmasıdır. Erkeklerde ise sesin ince çıkması durumu sorun olmaktadır.

Erkeklerde erkeksi ses oluşumu ergenlik döneminde meydana gelir. Bu dönemde üretilen testesteron hormonu, gırtlakta yapısal bir değişime neden olur. Gırtlakta büyüme, kıkırdaklarda gelişme ve bununla birlikte ses tellerinde kalınlaşma ve uzama meydana gelir. Kalınlaşma ve uzama çok hızlı bir süre içerisinde gerçekleşir ve ses bir oktav gibi çok ciddi bir oranda kalınlaşmış olur.

Ses Kalınlaşması Nasıl Olur? 

Bir erkek sesinin kalınlaşması, gırtlağın büyümesi anlamına gelir. Ses teli bir titreşim üretir ve bu titreşim hızı saniyede 120 civarında olursa gayet iyidir. Ancak bu frekans yüksek olursa ses kadınsılaşmaya başlar. Kadınsı bir tonun oluşabilmesi için bu sesin 180 Hertz’in üzerinde olması gerekir ve bu, erkeklerde istenmeyen bir durumdur.

Erkeklerde hedef her zaman sesi erkeksi tonlarda tutmaktır. Bu genellikle iki şekilde yapılmaktadır. Birincisi hormonal tedaviler ve ses egzersizleridir. Bir diğeri ise eğer bunlar fayda etmiyorsa cerrahi de olabilen tedavilerdir. Birçok insan sesini taklitlerle kalınlaştırabilmektedir. Akciğer hacmi genişletilerek, gırtlak aşağıya düşürülerek ve ağız boğaz bölgesi genişletilerek daha koyu tonlar elde edilebilir. Ancak problemi olan kişilerde bunu elde etmek zordur.

Özellikle yapısal olarak ses telleri küçük ve ince olan kişilerde, ayrıca herhangi bir durumdan ötürü ses telleri kısalmış ve incelmiş kişilerde bu problem ortaya çıkar ve tedavi gerektirir

Ses Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir