Ses-Eğitimi

Konuşmak veya şarkı söylemek bireyi zorlayan, yoran ve hatta ses kısıklıklarına neden olan bir aktivite olmamalıdır. Sesini profesyonel olarak kullanan veya kullanmak isteyen bireylerin seslerinin hızlı bir şekilde deforme oluşu bir poblemdir ve bir çok ses ve sahne sanatçısının ortak sıkıntısıdır.

Ses Telleri ve Ses Eğiitimi

Ses telleri fiziki olarak sağlıklı olduğu halde performans anında veya performans sonrası boğaz ağrısı, ses kısılması, ses kontolünde kayıp vb. gibi sorunlar yaşanıyorsa bu fonksiyonel bir ses bozukluğudur ve sesin yanlış kullanımından kaynaklanmaktadır. Doğru bir ses kullanımı ile bu tür problemlerin yaşanmayacağı gibi, sesin gelişimi de ancak o zaman mümkün olabilir.

Ses eğitiminin en temelinde sesin sağlıklı ve doğru kullanımı yatmaktadır. Sağlam kurulan temel üzerine fonasyon ve vokaller strukturel bir yapı içerisinde inşa edilerek sesin gelişimi sağlanır. Bu çalışmalar iki farklı gruba ve amaca yönelik yapılmaktadır

Amatörler ve yarı profesyonellerle yapılan ses eğitiminde öncelikle nefes ve ses ilişkisi güçlendirilir. Doğru bir nefes tekniğiyle sesi zorlamadan ve bedende yanlış kas gerginlikleri yaratmadan ses üretimi sağlanır. Daha sonra rezonans ve perde yükleme teknikleriyle sesin işitsel kalitesi geliştirilir, sesin dayanıklılığıyla ve taşıyıcılığı da arttırılır. Bu eğitim sonucunda arzu edilen renkte ve tınıda sese ulaşılır. Ses eğitiminde her kişiye ve kişinin ihtiyacına özel detaylı bir eğitim programı hazırlanır. Hedef, en kısa sürede istenilen sese ulaşmaktır.

Profesyonel ses sanatçılarıyla yapılan ses eğitimi, sesin performansını ve kondüsyonunu en üst seviyeye çıkartmak ve sesin ulaşılan seviyede stabil oluşunu sağlamak amaçlı geliştirilmiş teknik bir eğitimdir. Her kişiye ve kişinin ihtiyacına özel bir programla ses sanatçılarına profesyonel destek verir.

Şan eğitimi her yaşta ve meslekte kişilere, konservatuara hazırlık, amatör, yarı amatör şarkıcılara ses eğitimiyle beraber repertuar çalışmalarında profesyonel destek verir.

Ses Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir