Ses-Estetiği

Ses Estetiğ Nedir?

Çirkin ya da problemli sesin düzeltilmesi için ses estetiği yöntemi oldukça yüz güldürücü sonuçlar verir. Sesi yaş, cinsiyet ve vücut imajıyla uyumsuz olan hastalara uygundur. Ek bu işlem sadece sesi düzeltmekle kalmaz, kalitesini de düzeltir ve değişik bir ses tonu arzulayan kişilerin bu ihtiyaçlarını karşılar. Dr. İsmail Koçak, ses estetiği operasyonlarını "dünyada ilk kez uygulayan ekibin bir parçası olarak bu ameliyatları Türkiye’de en çok uygulayan hekimdir". 1998 yılından beri ses estetiği üzerine çalışan Dr. Koçak ve ekibi, ses estetiği operasyonunda birkaç çeşit teknik kullanmaktadır. Bu operasyonlarda hastanın ihtiyacına göre sesi koyulaştırma, kalınlaştırma, seste tını değişikliği, perde değişikliği, sesi sertleştirme veya yumuşatma amaçlanır. Erişkinlere uygulanan ses estetiği 22 yaş ve üzeri hastalar için uygundur.

Lazerle Ses Estetiği

Lazeri ses estetiği ameliyatlarında kullanılan bir teknoloji haline getiren Dr. Koçak ve ekibi, bu şekilde ses teli tabakaları ile “oynayarak” istenen sonuca ulaşıyor. “Lazer fono mikrocerrahisi” adı verilen bu teknik, daha çok tını değişikliği ve feminizasyonda uygulanır. Genel anestezi altında yapılır. Yaklaşık 1,5 saat sürer ve hasta iki boyunca hafta sesini kullanmaz. Sonra normal hayatına rahatlıkla dönebilir. Laringoplasti ise genellikle sesi kalınlaştırmak ya da inceltmek (perde ameliyatları), ses rengi üzerinde değişiklik yapmak amacıyla uygulanır. Lokal anestezi ve sedasyon anestezisi kullanılır. Hasta konuşa konuşa ameliyat olur. Bu sırada sesin yumuşaklığı ve sertliği üzerinde değişiklikler planlanır. Operasyon 1.5-2 saat sürer. Ses hemen değişir, kullanım bir hafta sonra başlar. Minimal-invaziv yani en az kesiyle yapılan bu işlemler sonrası sesi kaybetmek ya da sesin eskisinden daha kötü olma ihtimali neredeyse yoktur. Komplikasyonlar açısından en risksiz yöntemlerdir. Ses estetiğinde kişinin kendi sınırları içinde her türlü ses yapılabilir ama bir başka ses elde edilemez.

Ses estetiği; kişinin psikososyal ve fiziksel özelliklerine uygun ses tonudur. Çekici ve güzel sesin temelinde kişi ile bütünleşmiş bir ses bulunmaktadır. Günümüzde insanlar farklı nedenler ile ses estetiğine başvurabilmektedir.

Ses Estetiği Ameliyatı

Ses estetiği ameliyatı; çeşitli nedenler ile ses değişimi yaşamış ya da sesinin daha ince ya da daha kalın olmasını arzu eden kişilerin başvurduğu bir ameliyattır. Özellikle son 10 yıldır gelişen teknolojinin etkisi ile güvenilir bir şekilde uygulanmaya başlanan ses estetiği ameliyatı ile; daha ince ya da daha kalın sese sahip olunabileceği gibi sesin hedefe uygun bir hale getirilmesi de mümkündür.

Ses Estetiği Öncesi

Ses estetiği öncesi süreçte kişinin fiziksel, sosyal ve psikolojik durumu ile uyumlu ses tipine karar verilmekte; ameliyat planlaması bu doğrultuda oluşturulmaktadır. Günümüzde daha çok kadınlar ses inceltme; erkekler ise ses kalınlaştırma işlemlerine başvurmaktadır. Ameliyat planlaması aşamasında genel sağlık durumunun değerlendirilmesi yapılmakta ve hasta, ameliyat sonrası süreç hakkında bilgilendirilmektedir.

Ses Estetiği Sonrası

Ses estetiği sonrasında kişi kendi sesi sınırları içerisinde istenilen oranda değiştirilen yeni sesine kavuşmaktadır. Ses tellerinin kontrolünün daha nitelikli bir şekilde sağlanabilmesi amacı ile ses terapisi sürecine başlanması da gerekebilmektedir.

Ses Estetiği İyileşme Süreci

Ses estetiği iyileşme sürecinde ses istirahati oldukça önemlidir. Hastanın en az 1 hafta süre ile ses istirahati yapması gerekmektedir. Aynı zamanda doktorun önerdiği şekilde beslenilmeli ve ses tellerinin daima nemli tutulmasına da özen gösterilmelidir.

Ses Tellerine Estetik

Ses tellerine estetik işlemleri cerrahi yöntemlerin yanı sıra ses terapileri ve ses hijyeni ile de sağlanabilmektedir. Ses kısıklığı yaşayan ya da sesinin daha ince, daha kalın olmasını isteyen kişiler alanında tecrübeli bir ses hastalıkları uzmanına başvurmaları önerilmektedir.

Ses Tedavi Seçenekleri hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir