Ses-Görüntüleme-Yöntemleri

Hastalık sebeplerinin teşhisinde problem kaynağı sıklıkla ses tellerinin kendisi olduğu için ses tellerinin yapısının, boğazdaki dokusunun endoskoplarla görüntülenmesi esastır. Bir sonraki basamak ise ses tellerindeki titreşimlerinin görüntülenmesidir. Bunda da üç teknik söz konusudur: Stroboskopi, yüksek hızlı kameralarla yapılan görüntüleme yöntemleri ve kimografi. Bunlar titreşimlerin görülmesine yarar.

Stroboskopi Nedir? 

Stroboskopi’de ses tellerinin titreşimiyle uyumlu çalışan bir ışık kaynağı ses tellerini aydınlatır ve titreşimlerin yavaşlatılmış halinin görüntülenmesini sağlar. En etkili ve dünyada en çok kullanılan olmazsa olmaz bir tetkiktir. Ses telleri söz konusu olduğunda yüksek hızda görüntüleme aslında son 10 yılın teknolojisidir. Dijital kamera hızları arttıkça saniyede 4 bin ve üzeri görüntüyü kaydedebilen kameralardan oluşan endoskoplarla görüntü alınabilir olmuştur. Bu teknolojiler titreşimlerin ayrıntılarını gösterir ve gerçek titreşimin görüntülerini sunar. Kimografi de yine yüksek hızlı kameralarla elde edilen ve sadece titreşim odaklı bir görüntüleme tekniğidir. Bu tekniklerin hepsinde ses tellerinin yapısı da görüntülenebilir.

Tanıda kullanılan diğer bir yöntem de ses analizi cihazlarıdır. Mikrofon ve buna bağlı bulunan bilgisayarlı ortamda ses sinyallerinin analizi sağlanır. Bu da hasta takibinde problemlerin şiddetini değerlendirmede doktora kılavuzluk eder. Bunların en önemli kısmı tabii ki tüm bunları değerlendirecek uzmandır. Sesi en iyi insan kulağı algılar ve bu konuda tecrübe, doğru tanı için çok önemlidir. Hem kulak hem tıbbi tecrübe isteyen bir tanı alanıdır ses alanı. Bunlara ek olarak akciğer filmleri, tiroid görüntülemeleri, beyin MR’ı gibi ilgili yapıların incelenmesini sağlayan diğer tanı yöntemlerine de başvurulabilir.

Ses Tedavi Seçenekleri hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir