İstanbul ses hastalığı çeşitli nedenler ile ortaya çıkabilen, tüm dünyada sıkça görülen hastalıklardan biridir. Ses hastalıkları tıp literatüründe Larengoloji olarak tanımlanmakla birlikte bu alanda pek çok tanı ve tedavi yöntemi bulunmaktadır.

İstanbul ses hastalıkları; ses tellerinin çeşitli nedenler ile hasar görmesi sonucunda açığa çıkmaktadır. Söz konusu nedenler; ses teli nodülü, ses teli felci ve benzeri faktörlerdir. Bu hastalıklar ise ses bozukluğu ve ses kısıklığı problemi olarak belirti vermektedir. Bu yazımızda ses hastalıklarının tamamını ayrıntılı bir şekilde ele alacağız.

Öncelikle bu alandaki bazı kavramları açıklamak gerekecektir.

Ses Nedir?

Ses; işitme duyularımızla algıladığımız uyarıcılar olarak tanımlanmaktadır. Ses hastalıklarında ses kavramı; insanın konuşma ya da şarkı söyleme sırasında bozuk ya da kısık ses çıkarması olarak açıklanabilmektedir.

Ses; kişinin sosyal çevresinde oldukça önemli bir birimdir. Sesin normalden ince ya da kalın olması kişinin özgüvenini sarsabilmekte; ses kısıklığı problemi yaşaması ise kaliteli iletişimi engelleyebilmektedir. Aynı zamanda şarkı söylemek isteyen kişilerin de kaliteli bir süreç yaşaması için sesinin belirli bir estetik algı içerisinde duyulması gerekmektedir. Bu nedenle gelişen teknoloji ve tıp alanına yansımasının sonucu olarak ses teli ameliyatları, ses kısıklığı ameliyatları konforlu ve güvenilir bir şekilde uygulanabilmektedir.

Ses Teli Nedir?

Ses teli; insanın konuşma ya da şarkı söyleme sırasında aktifleşen yapılardır. Bu süreçte Larengeal yapılar ve ses telleri aktifleşmektedir. Ses telleri de bu süreçte titreşerek sesi açığa çıkarmaktadır. Ancak bazı kişilerde ses tellerinde nodül oluşumu ya da ses tellerinde felç gibi ciddi problemler açığa çıkabilmektedir.

Her insanda iki adet ses teli bulunmaktadır. Bu yapılar yutağın hemen altında trekanın ise hemen üzerindedir. Solunum sırasında v şeklinde olan ses telleri konuşma sırasında titreşerek birbirine temas etmektedir ve sesi açığa çıkarmaktadır.

İstanbul ses teli hastalıklarının tedavisinde günümüzde pek çok yönteme başvurulmaktadır. Bu yöntemler ses teli ameliyatı, ses istirahati, ilaç kullanımı ve ses hijyeninin sağlanması olarak sıralanabilmektedir.

Ses Teli Hastalıkları Nedir?

İstanbul ses teli hastalıkları genellikle öğretmenler, şarkıcılar, spikerler; kısacası sesini profesyonel hayatta sıklıkla kullanan insanlarda görülmektedir. Genellikle ses kısılması problemi ile karşılaşılmakta, ses teli nodülleri oluşabilmektedir. En sık karşılaşılan ses teli hastalığı ses teli nodülüdür. Sesin yanlış ya da çok fazla kullanılması sonucunda gelişen ses teli hastalıklarında kişinin sesi; kısık, boğuk ve hışırtılı duyulmaktadır.

İstanbul ses teli hastalıklarının tedavisinde ses istirahati, ses egzersizleri ve ses hijyeninin sağlanmasının yanı sıra aynı zamanda ses terapisi ve cerrahi yöntemler de uygulanabilmektedir. Ses hastalıklarından korunmak için; stres faktörü hayatımızdan çıkmalıdır. Doğru nefes alınmalıdır. Reflü problemi varsa mutlaka kontrol altına alınmalıdır. Bol sıvı tüketilmelidir. Alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Kafein içeren gıdalar tüketilmemelidir. Çığlık atılmamalıdır. Kimyasal maddeler solunmamalıdır. Alerjik reaksiyonlar kontrol altına alınmalıdır.

Ses Teli Ameliyatı Nedir?

İstanbul ses teli ameliyatı; ses teli kisti, ses teli nodülü ya da ses teli felci problemlerinin varlığında uygulanan cerrahi tedavi yöntemidir. İstanbul sSes teli ameliyatı aynı zamanda; Reinke ödemi, ses teli kanseri, ses inceltme ve kalınlaştırma, ses teli granulomu, ses telinde oluk oluşumu ve yaşlı ses olarak adlandırılan presbilarinks problemlerinin tedavisinde de uygulanmaktadır.

İstanbul ses teli ameliyatı; özel olarak geliştirilen mikroskobik cihaz ve enstrümanlar ile gerçekleştirilmektedir ve oldukça güvenilirdir.

Ses Teli Tedavisi Nedir?

İstanbul ses teli tedavisi; ses teli hastalıklarının giderilmesinde başvurulan yöntemler bütünüdür. Ses teli tedavisinde öncelikle ses tellerinin korunması büyük önem taşımaktadır. Ses istirahati, aşırı sıcak ve soğuk gıdaların tüketiminden kaçınmak, ses hijyeninin sağlanması ve benzeri önlemler ile ses teli problemlerinden korunabilir, erken evre ses teli hastalıkları iyileştirilebilmektedir.

Ses Hastalığı Nedir?

İstanbul ses hastalığı; larengeal yapılarda ya da ses tellerinde açığa çıkan problemlerin sonucunda gelişmektedir. Ses hastalıklarının en sık yaşanılan belirtisi ses kısıklığıdır. Ses kısıklığı ya da ses bozulması gibi problemlerin mutlaka alanında tecrübeli hekimler tarafından konservatif tedavi yöntemleri, cerrahi yöntemler ya da ses terapisi gibi yöntemler ile tedavi edilmesi gerekmektedir.

Ses Kısıklığı Nedir?

İstanbul ses kısıklığı; sesin kalitesinin, değişkenliğinin ve şiddetinin normalin altında olması durumu olarak tanımlanabilmektedir. Oldukça dikkat çeken bir problem olan ses kısıklığı problemi, kişiyi hem fonksiyonel hem de estetik açıdan rahatsız etmektedir.

İstanbul ses kısıklığı probleminin iki haftadan uzun sürdüğü durumlarda mutlaka ses hastalıkları konusunda da tecrübeli bir kulak burun boğaz hastalıkları uzmanına başvurulmalıdır.

Ses Kısıklığı Nedenleri Nelerdir?

Ses kısıklığı hastalığı nedenlerini aşağıdaki şekilde sıralamak mümkündür;

  • Aşırı alkollü ve asitli içeceklerin tüketilmesi
  • Fazla sigara tüketimi
  • Reflü
  • Alerjik reaksiyonlar
  • Aşırı öksürmek
  • Toksik ve zararlı maddelerin solunması
  • Ses tellerine zarar verecek ölçüde bağırmak, çığlık atmak
  • Uzun süre şarkı söylemek

Ses Kısıklığı Ameliyatı

Ses kısıklığı ameliyatı, söz konusu problemin tedavisinde son yıllarda başvurulan yöntemler arasında altın standart olarak kabul edilmektedir. Ses kısıklığı ameliyatları tıp literatüründe fonomikcerrahi olarak tanımlanmakla birlikte özel olarak geliştirilen enstrümanlar ve mikroskoplar ile ağız içerisinden girilerek uygulanmaktadır. Ses kısıklığı ameliyatı genel anestezi altında uygulanmakta ve yaklaşık 1 saat kadar sürmektedir.

Ameliyatla ses kısıklığı tedavisi sonrası iyileşme sürecinde ses istirahati uygulanmalı, aşırı sıcak ve soğuk gıdaların tüketiminden kaçınılmalı, alkol ve sigara tüketilmemelidir. Aynı zamanda iyileşme süreci tamamlandığında bir süre ses terapisine devam etmek gerekebilmektedir.

Ses Tellerine Estetik

İstanbul ses tellerine estetik ameliyatı; sesin inceltilmesi ve kalınlaştırılması amacı ile uygulanmaktadır. Bazı kişilerin sesi oldukça kalındır ve boğuktur. Bu durumda estetik bir işitmeden söz edilememekle birlikte konuşulanlar tam olarak anlaşılamamaktadır. Aynı zamanda bazı kişilerin de sesi oldukça incedir. Bu durumda ses cerrahisi alanında tecrübeli cerrahlar; ses tellerine estetik işlemler uygulayarak sesin çok daha estetik ve iyi bir şekilde duyulmasını sağlayabilmektedir.

İstanbul ses tellerine estetik işlemlerine; sesin inceltilmesi, sesin kalınlaştırılması, sesin çok daha kaliteli duyulabilmesi amacı ile başvurulmaktadır. Aynı zamanda sesin yanlış kullanımı da ses bozukluklarına neden olabilmektedir. Ses estetiği ameliyatları ile söz konusu problemler de giderilebilmektedir.

Ses Kalınlaştırma

İstanbul ses kalınlaştırma estetiği olarak da bilinen işlem; günümüzde pek çok kişi tarafından tercih edilen bir ses ameliyatıdır. Ses; kişinin sosyal çevresinde statüsünü belirleyen, kişinin özgüvenini etkileyen bir olgudur. İnsanda iki adet ses teli olduğundan söz etmiştik. Ses telleri uzadıkça titreşim oranları azalacak ve kalınlaşacaktır. Ses kalınlaştırma ameliyatında cerrah; ses tellerinin uzamasını sağlamaktadır. Böylece operasyon ve iyileşme süreci sonrasında hastanın sesi; olduğundan daha kalınlaşacaktır.

Ses İnceltme Tedavisi

İstanbul ses inceltme tedavisi genellikle kadınlar tarafından tercih edilen bir operasyondur. Ses inceltme ameliyatında cerrah; ses tellerinin boyunu kısaltarak titreşim oranını yükseltmeyi amaçlamaktadır. Böylece operasyon sonrasında hastanın sesi olduğundan daha incelecektir.

Ameliyatla Ses İnceltme

Ameliyatla ses inceltme operasyonu ses telinde uygulanan cerrahi operasyon, ameliyat sonrası ses terapisi ve ses hijyeninin sağlanması süreçlerini kapsamaktadır.

Ses tellerine uygulanan ameliyatlar sonrasında sesin doğru kullanımı, ses hastalıklarına karşı alınması gereken önlemler hakkında hasta bilgilendirilmelidir. Ses teli ameliyatı ve ses estetiği operasyonları hakkında detaylı bilgi almak için; 0 212 291 67 67 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir