Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İki tip ses kalınlaştırma ameliyatı vardır. Bunlarda ilki lokal anestezi ile yapılan, ikincisi lazer ile yapılan ameliyattır. Birinde lokal, diğerinde genel anestezi kullanılır. Her ikisi de hastane ortamında yapılan ameliyatlardır.

Lazer ile yapılan ameliyat yaklaşık kırk dakika sürer. Lokal anestezi ile yapılan ameliyat ise 1,5-2 saat gibi daha uzun sürelerde yapılmaktadır.

Öncesi ve Sonrası Süreç

Hasta ameliyat öncesinde yaklaşık altı saatlik bir açlık durumuyla hastaneye gelir ve kan tetkiklerinin ardından ameliyathaneye alınır. Genel anestezi uygulanacak hasta uyutulur, lokal anestezi yapılacak hastaya ise bir miktar anestezi verilir.

Genel anestezi ile yapılan ameliyatta sesin dinlenme şansı yoktur. Dolayısıyla cerrah tecrübesine ve algısına göre ameliyatı değerlendirir ve tahminleri doğrultusunda sesi kalınlaştırır. Bu ameliyatın en büyük avantajı dışarıdan iz görülmemesi ve ses telleri üzerinde yapılan bir ameliyat olmasıdır.

Lokal anestezi uygulanan ameliyatta ise işlem dışarıdan yapılır. Dışarıdan kesi ile gerçekleştirilen bu operasyonun en büyük avantajı, sesin denenebiliyor olmasıdır. Ses, akord edilir gibi kalınlaştırılır veya inceltilir. Kişi bu sırada uyandırılır ve ses denemeleri tatmin edici noktaya ulaştıktan sonra işlem tamamlanır. İşlemin bitiminden sonra odasına alınan hasta yaklaşık 3-4 saat yemek yemez, ardından normal yemek rutinine dönebilir. Ertesi gün taburcu olabilir.

İşlem sonrasında boğazda ağrı ve yutkunmada zorluk söz konusu olabilir. Ses hemen kalınlaşır ve sağlıklı kullanım bir hafta sonra başlar.

Ses Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir