Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Öncesi Hasta Değerlendirmesi Nasıl Yapılır?

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Nedir? 

Hastanın sesindeki inceliğin yarattığı sosyal problemlerini çok iyi tanımlaması gerekir. Kişinin aile, iş, okul ve kendi psikolojik ortamında neler hissettiği ayrıntılı olarak değerlendirilmelidir. Sesi ince olan kişi, özgüven problemini çok sık yaşamaktadır. Sesinin inceliği nedeniyle sosyal ortamlara girmekten kaçınır ve bu nedenle sosyalleşme konusunda sıkıntılar yaşar.

Kişi sosyalleştiğinde bile karşı taraftan aldığı tepkiler ona göre gelişir ve kendisini bu konuda yetersiz hissedebilir. Bu durum kişinin sosyal olarak daha da kapanmasına sebep olabilir. Bu yüzden ince sesli kişilerin çoğunlukla konuşmadığı ve sosyal ortamlara girmediği görülür.

Hastalar operasyon öncesi psikolojik olarak değerlendirilir. Yaş ilerledikçe bu sorun ciddi bir şekilde ortaya çıkmaktadır. İkinci değerlendirmede, ses tellerinin titreşimi ve ses kalitesi ele alınır. Kişilerin ses ölçümleri yapılır ve özellikle en önemli ölçüm sesin frekansıdır. Eğer sesin frekansı bir erkekte 150 Hertz’in, kadında da 240-250 Hertz’in üzerindeyse, ses ince kabul edilir ve ses teli incelemesine geçilir.

Ses teli incelemesinde ses telleri endoskopik tekniklerle görüntülenir ve iki teknikle titreşim görüntülemesi yapılır. Bunlardan ilki stroboskopi denilen yavaşlatılmış görüntüleme tekniği, bir diğeri ise yüksek hızda görüntüleme tekniğidir. Bunlar ses teli titreşimlerinin sağlıklı olup olmadığını ölçümler. Son değerlendirme tekniği de, kişinin bunlarla beraber nasıl bir yol izleyeceği ile ilgilidir. Çünkü yapılan tedaviler aynı zamanda kişinin adaptasyonunu da içermektedir ve kişinin adaptasyonunu sağlayacak her türlü tedavi de beraberinde değerlendirilir. Dolayısıyla dört aşamalı bir inceleme uygulanır.

Ses Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir