Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıldır?

Ses kalınlaştırma ameliyatları sonrasında bir süreç gerektirir. Bu süreç iki türlüdür:

Bunlardan ilki, sesin oluşumundaki değişikliklerdir.

İkincisi ise kişinin algısındaki değişikliklerdir.

Ses Kalınlaştırma Ameliyatı Sonrası İyileşme

Sesin oturma süreci altı aydan bir yıla kadar devam etmektedir. Ameliyatın hemen ardından ses telleri ilk esnada çok kalınlaşır. Daha sonra ameliyatın yarattığı ödem, 5-6 haftadan sonra azalarak ses tekrar incelmeye başlar. Bu incelik ameliyat öncesi duruma göre çok az bir inceliktir. İkinci ve üçüncü aylarda bir miktar daha incelme görülür çünkü ön tarafta bir miktar ödem kalır. Bu durum ses tellerinin kısa olmasına ve titreşimlerin kısa bölgede gerçekleşmesine sebep olur. Bu incelik döneminden sonra altıncı aydan sonra ses gerçek anlamda kalınlaşmaya başlar ve bir yılın sonunda ses oturur.

Sesin en kalın ve en ince dönemlerinin altı aylık periyodun içerisinde olması, hastanın kafasında karışıklık yaratabilir fakat bu sürecin geçici olduğu bilinmelidir.

Kişiler sesleriyle beraber oldukları için bazen kalınlaştığını algılayamayabilirler. Fakat karşılaştıkları kişilerin yorumları sayesinde durumun farkına varmaları mümkündür. Bu tarz ameliyatlarda kişiler algısal problem yaşayabilir ve ameliyatların sanki başarısızlıkla sonuçlandığı izlenimine kapılabilirler. Bu sebeple ameliyat sonrası dönemlerde, hastalardan aylık olarak ses kaydı yapmaları istenir. Böylelikle ameliyat öncesi ve sonrası değişimleri kolaylıkla gözlemleyebilirler.

Ses kalınlaşması ciddi bir değişiklik yapsa da kişi bunu algılamakta güçlük çekebilir. Bu durum bazen avantaj bazen ise dezavantaj olabilir. Çünkü ani değişiklikler kişilerde kaygı yaratabilir. Böylelikle bu kaygıdan da kurtulmuş olunur.

Ses Tedavi Seçenekleri hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir