Ses kısıklığının tedavisinde kısıklığı yapan sebebi saptamak çok önemli. Öncelik olarak sebebe odaklanmak gerekir. Üç sistem sesi oluşturur ve bunlarla ilgili problemler ses kısıklığına neden olur. Eğer akciğerimiz ile ilgili bir problem varsa bunu tedavi etmek lazım. Eğer rezonans sistemimiz ile ilgili bir problem varsa örneğin sinüzit, burun problemleri, konka problemleri, yumuşak damak problemleri bunaları tedavi etmek lazım.

Ses Kısıklığı Tedavisi 

Çoğunlukla ses kısıklığının sebebi ses teller problemleridir. Ses teller problemlerinde genellikle üç tip tedavi tekniği var. Bunlardan birisi Tıbbi Tedaviler yani ilaçla yapılan tedaviler. İkincisi terapi dediğimiz reabitatif tedaviler yani ses terapisi teknikleri. Üçüncü de cerrahi tedavilerdir.

Tıbbi tedaviler ilaçla yapılan tedavilerdir. Örneğin reflü ya da akut larenjit te olduğu gibi antibiyotik ya da asit düzenleyici ilaçlarla yapılan tedavileri içerir. İkinci tedavi tekniğimiz ses terapisi kişinin kullanım tarzını düzeltmeye , yanlış kullanımını ortadan kaldırmaya yönelik egzersizler içeren bir tedavidir. Bir çeşit rehabilitasyon teknikleridir. Üçüncü tedavi de cerrahi tedavilerdir. Cerrahi tedaviler, ses tellerindeki problemleri ortadan kaldırmak ya da ses telinin mekanik özelliklerini değiştirmek için yapılır. Cerrahi tedaviler iki türlü. Birisi direk olarak ses teline yapılan cerrahi tedaviler, bunlar dokuları düzeltmek , çıkartmak, bezen lazer ile bunları düzeltmek gibi yada ses tellerini mekanik özelliklerini değiştiren laringoplasti adı verilen ses estetiği olarak da tanımlanan teknikleri içerir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir