Ses-Kısıklığı-Tedavisi

Ses kısıklığının tedavisinde çeşitli aşamalar ve yöntemler bulunmaktadır. Sesin aşırı kullanımına bağlı olan ses kısıklıklarında en genel tedavi “ses istirahati” dir. Kullanılan diğer yöntemler ise toplamda beş aşamada gerçekleştirilir.

Ses Kısıklığında Ses İstirahati

Ses istirahati, sesin belli bir süre kullanılmamasıdır. Amacı, ses telleri üzerinde aşırı veya yanlış kullanıma bağlı travmatik durumları ortadan kaldırmaktır.

Ses istirahati 5 ile 7 gün arasında uygulanmalıdır. İlk 5 günlük sürede ses tellerinin üzerinde zarar görmüş dokuların toparlanmasına izin verilir. Kişi bu süre içinde sesini hiç kullanmaz. Ek olarak boğaz temizleme ve öksürme gibi gırtlak üzerinde baskı oluşturan hareketlerden de kaçınmalıdır.

5 ile 7 gün arasında yapılan ses istirahatleri, doktorunuzun kontrolünde uzatılabilir. Ancak bunun sonucunda gırtlak kasları zayıflayabilir ve sesin gücü kaybolabilir. Bu sebepten dolayı uzun süreli istirahatler tercih edilmemektedir.

Ses Terapisi

Ses terapisi, ses kısıklığı tedavisinde en sık uygulanan tedavilerden bir tanesidir. Ses terapsinde amaç, kişinin gırtlak hareketleri ile ses teli titreşimlerini kontrol etmesini sağlamaktır. Ses terapisinde nefes teknikleri, ses telinin titreşim teknikleri ve rezonans teknikleri kullanılarak kişinin sesini kontrol altına alması ve sesini kontrol edebiliyor olması sağlanır.

Ses terapisi ortalama 6 ile 8 seans süren egzersizlerden oluşur. Her bir seans 40 ile 50 dakika arası bir ses terapisti ile çalışılarak yapılmaktadır. Terapist kişiye hangi egzersizi nasıl yapacağını ve hedef sesinin ne olması gerektiğini öğretir. Kişinin doğru gırtlak hareketleri ile sesini doğru kullanması ve bu teknikleri günlük hayatına uyarlaması hedeflenir. Terapi, istenen hedefe ulaşıldıktan sonra tamamlanır.

Ses terapisi, bazı hastalıklarda 1 veya 2 seans gerekliyken, bazı hastalıklarda yıllarca sürebilmektedir.

Vokal Hijyen

Vokal hijyen, diğer adıyla ses hijyeni, sese zararlı olabilecek durumların ortadan kaldırılmasıdır. Burada kişi, sesine zarar verebilecek maddeleri tüketmez, sesini aşırı kullanmaktan ve sesine zarar verecek davranışlardan (bağırmak, boğaz temizlemek gibi) kaçınır ve ortamını sesine göre ayarlar.

Vokal hijyende dikkat edilmesi gerekenler şöyle sıralanabilir:

 • Kişinin boğaz temizleme ve öksürme gibi davranışlardan kaçınması
 • Gürültülü ortamlarda yüksek sesle konuşulmaması
 • Bağırarak konuşmaması
 • Belli ses taklitlerinin yapılmaması
 • Sigara kullanılmaması
 • Bol sıvı tüketimi yapılması
 • Kuru ortamların nemlendirilmesi
 • Kişinin işitme problemi varsa çözülmesi
 • Eğer aşırı kullanıma bağlı bir ses kısılması varsa kullanım miktarı düşürülmesi
 • Kişinin ortamı, sesini rahat kullanabileceği bir şekilde düzenlenmesi
 • Kişinin rahat tonda ses üretmesi ve bu tonu koruması
 • Hastalık süresince bu maddelere uyması

İlaç Tedavisi

Sesin iyi çıkması için özel üretilmiş bir ilaç yoktur çünkü ses, ancak ses tellerinin dokusu sağlıklıyken ve doğru teknik kullanıldığında iyi çıkar. Bu sebepten dolayı hastalıklarda kullanılan hastalığa özgü tedaviler, aynı zamanda sesin de tedavisi içerisindedir. Kişinin hastalığına göre ilaç tedavisi verilir. Eğer bir enfeksiyon varsa bir antibiyotik, boğaz reflüsü varsa boğazdaki asit seviyesini düzenleyen bir ilaç, ağrıya bağlı bir şikayet varsa ağrı kesiciler gibi. Ancak sesi düzelten ya da iyileştiren bir ilaç yoktur.

Ses Teli Ameliyatı

Ses teli ameliyatı, daha daoğrusu ses kısıklığı ameliyatı iki türlüdür. Bunlardan birisi doğrudan ses teli üzerine yapılan işlemlerdir. Ses telleri çok küçük dokulardır ve çok ince tabakaları vardır. Bu sebepten dolayı ses teli ameliyatları mikroskop altında yapılır. Ses telleri ameliyat mikroskopları ile görüntülenerek problemli dokular yok edilir ve hassas dokular korunur. Bu ameliyatlara ses teli mikrocerrahisi ya da mikrolaringoskopik cerrahi adı verilir.

Mikrolaringoskopik cerrahi soğuk enstrumanlar dediğimiz makas, kesici ve tutucu aletler ile yapıldığında “soğuk cerrahi teknik” olarak adlandırılır. Cerrahide eğer lazer gibi ısı ile çalışan sistemler kullanılırsa “sıcak cerrahi teknik” olarak adlandırılacaktır. Ses teli mikro cerrahisi hem soğuk hem de sıcak cerrahi tekniklerin uygulandığı bir cerrahi türdür.

Ses teli ameliyatlarında kullanılan ikinci teknik ise laringoplastik cerrahi olarak adlandırılan ve ses teline dokunulmadan, ses telinin dışındaki kıkırdak dokuların pozisyondırılması sonucu yapılan ses tedavileridir. Bunlar aynı zamanda sesin estetik işlemlerini de içerir. Ses tellerinin pozisyonları, gerginliği, gevşekliği ve tabaka genişlikleri değiştirilerek sesin düzeltilmesi veya değiştirilmesi hedeflenir. Bazen bu tip işlemlerde silikon gibi doku maddeleri eklenerek ses cerrahisi tamamlanır.

Bir kişinin ses kısıklığı tedavisi sadece cerrahi işlem ile sınırlı kalmayabilir. Cerrahi sonrası ilaç tedavisi, ses terapileri, vokal hijyen ve ses istirahati de kullanılabilir.

Ses Kısıklığı Nedir? hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir