Ses-Kısıklığı-Tedavisi-ve-Ses-Ameliyatı

Ses Kısıklığı Tedavisi ve Ameliyatı

Ses teli ameliyatı, daha doğrusu ses kısıklığı ameliyatı iki türlüdür. Bunlardan birisi doğrudan ses teli üzerine yapılan işlemlerdir. Ses telleri çok küçük dokulardır ve çok ince tabakaları vardır. Bu sebepten dolayı ses teli ameliyatları mikroskop altında yapılır. Ses telleri ameliyat mikroskopları ile görüntülenerek problemli dokular yok edilir ve hassas dokular korunur. Bu ameliyatlara ses teli mikrocerrahisi ya da mikrolaringoskopik cerrahi adı verilir.

Ses Ameliyatı Nedir?

Mikrolaringoskopik cerrahi soğuk enstrumanlar dediğimiz makas, kesici ve tutucu aletler ile yapıldığında “soğuk cerrahi teknik” olarak adlandırılır. Cerrahide eğer lazer gibi ısı ile çalışan sistemler kullanılırsa “sıcak cerrahi teknik” olarak adlandırılacaktır. Ses teli mikro cerrahisi hem soğuk hem de sıcak cerrahi tekniklerin uygulandığı bir cerrahi türdür.

Ses teli ameliyatlarında kullanılan ikinci teknik ise laringoplastik cerrahi olarak adlandırılan ve ses teline dokunulmadan, ses telinin dışındaki kıkırdak dokuların pozisyondırılması sonucu yapılan ses tedavileridir. Bunlar aynı zamanda sesin estetik işlemlerini de içerir. Ses tellerinin pozisyonları, gerginliği, gevşekliği ve tabaka genişlikleri değiştirilerek sesin düzeltilmesi veya değiştirilmesi hedeflenir. Bazen bu tip işlemlerde silikon gibi doku maddeleri eklenerek ses cerrahisi tamamlanır.

Bir kişinin ses kısıklığı tedavisi sadece cerrahi işlem ile sınırlı kalmayabilir. Cerrahi sonrası ilaç tedavisi, ses terapileri, vokal hijyen ve ses istirahati de kullanılabilir.

Ses Kısıklığı Tedavisi hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir