Ev hanımından işadamına, politikacıdan cinsiyet değiştirenlere kadar sesinden memnun olmayanların dilinden düşürmediği bir isim var: Ses estetiği ameliyatları yapan ve ünlülerin ses koçu olan Prof. Dr. İsmail Koçak… Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş-Boyun Cerrahisi Bölümü Öğretim Üyesi olan Koçak; Sezen Aksu, Nilüfer, Ajda Pekkan, Nil Karaibrahimgil, Ege, Yaşar ve Sertab Erener gibi ünlü isimlerin sesiyle yakından ilgileniyor… Koçak’tan repertuvarlarını oluştururken de destek alan şarkıcılar, konserlerine de onunla birlikte gidiyor. Yurtiçi ve yurtdışı konserlerinde kuliste bekleyen Koçak, katılamadığı konserlerde ise kontrollerini telefonla sürdürüyor.

Repertuvara da Karışıyor

Ses koçluğunu, “Sağlıklı ve performanslı repertuvar oluşturma üzerine kurulu bir sistem” olarak tanımlayan Koçak, şöyle devam ediyor: “Sesle uğraşan foniatrist; kişinin repertuvarına, tekniğine kadar takip ediyorsa ses koçu olur. İki tane ses koçluğu var. Bir tanesi teknik koçluk; ki bunu genellikle şan hocaları yapar. Onlar daha çok müzik eğitmenleridir. Benim yaptığım koçluk ise, kişiye repertuvarına uygun şekilde sahne ya da stüdyoda sesini nasıl koruyacağı, nasıl davranacağı, sahnede hangi hareketleri yapıp yapamayacağı, ne yiyip ne içebileceği, nasıl yaşayacağını öğretmek ve destek vermek. Şarkı söylerken yapılan en önemli hata; ses rengine uygun repertuvar seçilmemesidir. Ses koçu bunun için yardım eder.”Letonya’da gerçekleşen 48′inci Eurovision Şarkı Yarışması’ndan birincilikle dönen Sertab Erener’in yarışma öncesinde ve yarışma sırasında yanında olan Koçak, bu nedenle ‘milli ses koçu’ olarak da anılıyor. Bu yıl da Eurovision’da Türkiye’yi temsil edecek olan Kenan Doğulu ile birlikte Helsinki’ye gidecek olan İsmail Koçak, yanında ses tellerini görüntüleyen, sesteki sorunları tespit eden cihazları ve ses kalitesini koruyan ilaçlar da götürecek.

Kenan’a Ayran Bile Yasak!

Her şeye rağmen ses kontrolünde en önemli unsurun moral olduğunu belirten ünlülerin ses koçu, Kenan Doğulu’nun söyleyeceği ‘Shake it up Şekerim’in güzel ve akılda kolay kaldığı için başarılı olacağını söylüyor: “Bu şarkıyı ancak güçlü ses tellerine sahip kişiler seslendirebilir. Herkes kolaylıkla söyleyemez, çünkü performans gerektiren bir şarkı. Vücut eforu da işin içine girdiğinde vokal efor daha da artıyor. Vokal eforu yüksek tutabilmek için yetenek gerekiyor. Kenan’ın genetik olarak da çok dayanıklı ses telleri var. Yıllardır performansını bozmuyor.” Ünlü popçu ile haftada en az üç gün çalışacaklarını söyleyen Koçak, Kenan Doğulu’ya konan öpüşme yasağını da doğru buluyor; kendisinin de yasaklar koyduğunu belirtiyor: “Kahve, çay, kola, çikolata, portakal, limon, mandalina, greyfurt, süt ve ayran yasak. Çünkü bu yiyecekler midede asit üretiyor ve bu da ses tellerine zarar veriyor!”

Sesim Tatlıses’İnki Gibi Olsun

Kendisine ses estetiği ameliyatı olmak için başvuranlar arasında; işadamları, politikacılar, iletişim sektöründe çalışanlar ve bazı ev hanımlarının yanı sıra; cinsiyet değiştirenlerin yeni kimliklerine uygun bir sese sahip olabilmek için gelenler de olduğunu belirtiyor Koçak… Birçok yeni türkücü için İbrahim Tatlıses’in ‘efsane’ olduğunu belirten Koçak, ses estetiği için kendisine gelenlerin, seslerinin en çok Tatlıses’inkine benzemesini istediğini söylüyor. Koçak, Urfalılar’ın sesini özel kılan gırtlak yapısına dikkat çekiyor: “Normalde ses incelirken gırtlak pozisyonu sabit ya da aşağıdadır. Urfa gırtlağında, gırtlak daha aşağı düşer. Bu, sese ayrı bir renk verir; ‘yanık ses’ denen tınıyı ortaya çıkarır.”

Ses teli ameliyatı ‘ses telindeki hastalığı tedavi etmek’ için yapılırken, ses estetiği ameliyatı ise sesin tonunu ve tınısını değiştirmek için yapılan bir operasyon. Ameliyat süresi türüne göre yarım saat ile iki saat arasında, bedeliyse 3 ile 7 bin YTL arasında değişiyor. Ameliyattan sonra istenirse sesi doğru kullanmak için ses terapileri de uygulanıyor… Ses analizleri de yapan Koçak’ın tahminlerine göre, Atatürk ve rock şarkıcısı Jon Bon Jovi’de bir tür ses çöküntüsü olarak tanımlanan, doğuştan ‘sulkus’ hastalığı var. Koçak, Eric Clapton ve Luciano Pavarotti’nin ise reflüden kaynaklanan ses sorunları yaşadığını tahmin ediyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir