ses-terapileri

Vokal Hijyen

Burada amaç, hastayı ses telleri dokusunun sağlığını bozacak davranış şekillerinden uzaklaştırmaktır. Hastanın sesini aşırı kullanımlardan kaçınması, gürültülü ortamlarda bağırmak, çığlık atmak gibi, ses telinin sağlığını bozacak şekilde aşırı ses aktivitelerinden uzak durması sağlanır. Çocuklar için ses taklitleri, sesini profesyonel olarak işinde kullananlar içinse aşırı yaşlı, aşırı çocuk taklitleri yasaktır. Bulunulan ortamın havasının temiz, dumansız, sağlıklı ve ideal nemde tutulması, sigara ve alkolden uzak durulması istenir. Günde en az iki litre sıvı tüketmek, sağlıklı, asidi düşük yiyeceklerle beslenmek de vokal hijyen için şarttır.  

Ses Terapisi

Ses terapisi ile kişinin ses kullanımının düzeltilmesi sağlanır. Özel teknikler söz konusudur. Gırtlakta doğru hareketler ve doğru titreşimler hastaya gösterilerek sesteki değişiklik kişiye tanıtılır ve hastanın bu düzeni koruması sağlanır. Kliniğimizdeki terapistlerimizle uzman doktor kontrolünde, belirlenen şekilde hasta yönlendirilir.

Vokal Koçluk ve Fitness

Vokal koçluk, sesiyle ilgili performans yapan ya da dramayla ilgilenen kişilerin ses kullanım becerilerini artıran ve takip eden bir sistemdir. Genellikle profesyonel yöneticiler, akademisyenler, öğretmenler, politikacılar, hatipler, medya mensupları, ekran yüzleri, tiyatro, sinema, radyo tv  ses sanatçıları ve hobisi ses olan tüm kişiler bu sisteme ihtiyaç duyar. Vokal koçlukta tüm ses kullanım organları en ergonomik ve en esnek şekilde kişinin performansına uygun hale getirilir. Birçok teknik kullanılır. Gevşeme, nefes teknikleri, ses esnekliği, rezonans teknikleri, sesi yerleştirme, odaklama, enerjize etme, etkili ses çalışmaları, ses ve duygu durum aynalama çalışmaları­ gibi... Vokal koçlukta sadece ses elemanları değil, neredeyse tüm vücut çalıştırılır. Çünkü sağlıklı bir ses için tüm motor sistem çalışmak zorundadır. Duruş, oturuş, yürüyüş, koşu, hepsi sesi etkileyen mekanizmalardır. Dr.Voice Kliniği'nde bulunan eğitimli ses koçları, uzman doktorumuzun gözetiminde hizmet vermektedir. Vokal fitness ise ses zindeliğine yönelik bir çalışmadır. Bir performans öncesi kişinin zindeliğini sağlayan profesyonel teknikleri içerir. Kişiler önce bir koçla çalışıp bunu öğrenir, sonra kendisi de uygulayabilir.  

Ses Estetiği hakkında bilgi almak isterseniz eğer ki; tıklayabilirsiniz.

Bunlar da İlginizi Çekebilir