Ses kalitesinde bozulma genellikle sesteki değişim ile anlaşılır. Ya kişi kendi fark eder ya da çevresindekiler fark ederek kişiyi uyarırlar. Genellikle tınıda bir kayıp, seste pürüzlenme, çatallanma, nefes kaçışı, güçsüzlük, sesin kuvvetini arttıramama gibi bulguları vardır.

Kişi sesini rahat üretemez. Üretemediği zaman boyundaki kaslarından destek almaya başlar ve boyun kasları gerilmeye başlar. Kişi konuşurken artık rahat değildir. Kızar gibi bir konuşma tarzı geliştirmeye başlar. Bu da zamanla kişinin konuşma tarzına ve duruş tarzına ve davranış tarzına yansır.

Ses Kısıklığı Tanısı

Ses kısıklığı kısa süreli olduğu zaman çok kolay anlaşılır.Çünkü ses bir anda bozulmuştur ve kişi gerçekten rahatsızdır. Ancak uzun süreli ses kısıklığında kişinin duruşuna, oturuşuna, konuşmasına ve tarzına da yansır hale gelir. Kişi zorlanır, kişi sohbetlerini kısa kesmeye başlar. Hatta bazı zamanlarda eğer sosyal ortamlara giremezse buna bağlı depresyon ve buna bağlı kaygı bozuklukları da çekmeye başlar. Bununla birlikte kaygı problemi ve depresyon da sesin bozulmasına ek olarak olumsuz etki yaratır. Sonuç olarak kişi, hayattan, sosyal ortamlardan yavaş yavaş izole olmaya başlar.

Ses bozukluğunu tanımlamak aslında çok kolay değildir. Ama tını kaybı, sesin frekansındaki bozulmalar, düzensizlik, başkasının kişinin sesinden rahatsız olması ve kişinin kendi iletişimi ile ilgili problemler aslında ses kısıklığının en önemli belirtileridir.

Bunlar da İlginizi Çekebilir