Şimdi Sırada Ses Estetiği

Sadece vücut estetiği yok, ses estetiği de var. Evet, ses telleriyle ilgili sorunlar da neşterle düzelebiliyor: Çok ince ses kalınlaşıyor, kalın ses inceltilebiliyor…

Cinsiyetiniz ve vücudunuzla orantılı sese sahip olduğunuzda, unutulmaz bir imza atabiliyorsunuz hayata. İşi, sesleri güzelleştirmek olan Prof. Dr. İsmail Koçak tüm teknikleri sizin için anlattı. Söz; Sertab Erener, Kenan Doğulu, Manga, Can Bonomo ve İbrahim Tatlıses ile çalışan Prof. Dr. İsmail Koçak’ta…

HABER: Melda TUNÇEL

Tam Olarak Hangi Alana Giriyor Yaptığınız İş?

Kısaca kulak-burun-boğaz olarak bilinen uzmanlık alanı, artık kendi içinde de ayrı uzmanlık alanlarına bölündü. Benim işim gırtlak bilimi, yani laringoloji. Hem yutma, hem nefes alma, hem ses ilgi alanıma giriyor. En çok yaptığım da ses problemlerini çözmek. Bir anlamda ses estetiği yapmak.

‘Ses Problemleri’Nden Kastınız Kısık Ses Mi?

Sadece o değil. Sesindeki problemler nedeniyle yaşadığı ortamda kabul görmeyen, yanlış algılanan, istediği sosyal statüye ulaşamayan kadın ve erkekler var. Örneğin ince, zayıf sesli erkekler… Ya da kalın, kaba sesli kadınlar… Beden boyutlarına uymayan ses kalitesi… Bu tarz kişiler ses estetiğine ihtiyaç duyuyor.

Ses Estetiğini Daha Çok Kimler Yaptırıyor?

En çok, telefonda sesi kadınsı çıkan erkekler talepte bulunuyor. İkinci grup ise sesi kaba ve erkeksi algılanan kadınlar. Üçüncü grupta cinsiyet değiştiren veya doğuştan cinsiyet gelişim problemi yaşayan kişiler.

Bu kişiler seslerinin cinsiyetlerine uyumlaşmasını istiyor. Dördüncü grup ise profesyoneller. Onlar da belirli ses tonları ve renklerini elde etmek için başvuruyorlar.

Beşinci grupta da her zaman iyi bir ses kalitesi olsun, şarkı söylerken ve konuşurken etkili bir ses tonu kullansın diye bize gelenler var. Sanatçılar, politikacılar, avukatlar ve öğretmenler talep edenlerin başını çekiyor.

‘24 Yaşından Sonra Herkese Yapılabilir’

Kişinin ses estetiğini talep etmesi yeterli mi? Bazı kıstaslar gerekiyor mu müdahale için?
24 yaş ve sonrası yetişkinlerde ‘ses estetiği’ operasyonları yapılabilir. Önemli olan sorunun sebebini anlamak. Bu kişinin probleminin farkı saptanır, ses kalitesi ile ilgili birçok veri kaydedilir. Bu verilere göre teknikler belirlenir.

Hangi Teknikleri Uyguluyorsunuz Bu Ameliyatlarda?

İki yöntem var. Biri laringoplasti, yani baklava tekniği. Bu uygulamada ses kalınlaştırılır, koyulaştırılır. 2008 yılında tarafımdan geliştirilmiş bir teknik. Şu anda en sık kullanılan tekniklerden biri. Sonucu başarılı, komplikasyon yok denecek kadar az. Bir de lazer glottoplasti var. Bu da erkeksi sese sahip kadınlara uygulanıyor. Lazerle yapılıyor, tüm dünyada en etkili ses inceltme yöntemi.

Operasyonların yan etkisi ya da olumsuz sonucu olabiliyor mu?

Komplikasyon oranları düşük. Ancak operasyon öncesinde hedefler iyi ve somut olarak belirlenmeli. Bir de gırtlak ve ses tellerinin özelliklerini değiştirme konusunda sınırı bilmek. Sınırı aştığınızda sorun çıkar.

Hasta Ne Zaman Tamamen İyileşmiş Olur?

Ses tellerine doğrudan müdahale yapılmışsa sesin iyileşme ve oturma süreci 6 haftayı bulur. Tellere dokunmadan, gırtlağın mekanik ve akustik özelliklerinde değişim yapılmışsa hemen düzelir.

Ses kalitesinin kullanım tarzı ile uyumu ayları alır. Genellikle ses, bir yılın sonunda oturur. Ses değiştiğinde kişi her şeyiyle değişir. Dışarıya bakışı, başkalarının gözündeki algısı, yaşam kalitesi, özgüveni değişir.
Hatta bazen kişinin özgüveni öyle aşırı hale gelir ki sınırsız davranışlar oluşabilir. Bunu önlemek için tavsiyem, hastaların, tedaviden sonra psikolojik destek görmesi.

Tok Yatmak Sese Zararlı

Prof. Dr. İsmail Koçak sesimizi korumamız için önerilerde bulunmaktan geri kalmadı; “Gece yemek yiyip yatmak sese zararlı. Çok büyük bir tokluk hissiyle yatmayın. Ayrıca uykunuzu alın. Bunu yapabilen kişinin sesindeki problemler azalır. Antrenmanlı olmak da önemli. Sanatçılar için antrenman, sahnede olmaktır. Sahneye ara verip geri dönenlerde, sesin eski performansına gelmesi zaman alır.”

‘Erkek, İnce Sesli Kadını Beğeniyor’

Kadın ve erkekler ne tür seslerden hoşlanıyor? Ses tonunuz, karşınızdakine mesajlar verir. Toplumsal alanda otoriter, sevgi ve şefkat dolu, ‘eş seçimi’ diye adlandıracağımız ton ailede, yakın çevrede önemlidir.
Cinsellik alanında ise davet edici ve karşıdakini etkileyici ton önem taşır. Yapılan araştırmalara göre, kadınlar kalın sesli erkekten etkileniyor. Ama vakit geçirecekleri erkeklerin daha yumuşak ses tonuna sahip olmasını tercih ediyor.

Sürekli otoriter ses tonundan hoşlanmıyorlar. Kadınlar, kendi seslerinin de kalın olmasını istiyorlar. Erkekler ise kendilerinde kalın, kadınlarda ince sesten hoşlanıyor.

Bunlar da İlginizi Çekebilir