Dr. İsmail Koçak, takıntılı bir şekilde mikroplardan korkan küçük kızını 1.5 yıllık tedaviyle sağlığına kavuşturdu.

Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği Başhekimi, KBB Uzmanı Yrd. Prof. Dr. İsmail Koçak, kızı Duru’ya 2.5 yıl önce titizlik hastalığı ya da Obsesif Kompülsif Bozukluk olarak bilinen Pandas tanısı koydu.

Doktor baba, kızını 1.5 yıllık tedaviyle iyileştirdi. Duru Koçak, ilköğretim 2. sınıfta arkadaşlarıyla aynı masada yemekteyken onların tükürük sıçrattığını, bu nedenle yemek yiyemediğini anlatmaya başladı. Tükürüğünü yutarsa hastalanıp öleceğini düşünüyordu. Sürekli yıkamaktan elleri yara oldu. Babası okul başarısı da düşen kızının kaygılarının arttığını görünce Pandas’tan şüphelendi.

Spor Yardımcı Oldu

Kızının nefesini tutmaya, sigara dumanından kaçmaya başladığını belirten Koçak, “Duru bu hastalığı geçirene dek ne kadar önemli bir problem olduğunu idrak edememiştim. Bademcik problemi olan çocukların yüzde 5′inde görülüyor” diye konuştu.

Koçak, psikiyatrik destek yanında penisilin kullandıklarını ve Duru’yu tenise başlattıklarını söyledi.

Genellikle 6-7 yaşında görülüyor

Yrd. Prof. Dr. İsmail Koçak hastalıkla ilgili şu bilgileri veriyor: “İlk olarak 1997′de tanımlanan Pandas, genellikle 6-7 yaşlarında, hastalığa genetik yatkınlığı olduğu düşünülen çocuklarda görülüyor. Hastalık beynin bazal ganglion (beynin kabuğunun iç kısımları) bölgesini etkiliyor. Bu kalıcı ve ciddi hastalık erken dönemde tedavi edilirse önlenebiliyor.”

Bunlar da İlginizi Çekebilir